Ο νεαρός αμυντικός της Σάλκε, σκόραρε στο 26ο λεπτό του αγώνα κόντρα στους Μαλτέζους, στο «Γ. Καραϊσκάκης» (4/6/2011).

Ο Άγγελος Χαριστέας ξεχωρίζει από τους…31 που βρήκαν δίχτυα στην πρώτη τους συμμετοχή με την Εθνική, αφού στις 28/2/2001, στο ματς με τη Ρωσία (3-3), σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό! Ο Σωτήρης Νίνης σκόραρε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με την Κύπρο, στις 19/5/2008, όπου και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, ενώ ο Αντώνης Τσολίνας κατέχει ένα σπάνιο ρεκόρ, μια και στο ντεμπούτο του με την Εθνική πέτυχε 4 γκολ! Τον ακολουθεί ο Αντώνης Παπαντωνίου, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ στην πρώτη συμμετοχή του με το εθνόσημο, η οποία αποδείχθηκε και η τελευταία.

Τέλος, από δύο γκολ στο ντεμπούτο τους πέτυχαν οι Γιάννης Νεμπίδης, Αλέκος Αλεξιάδης, Χρήστος Υφαντίδης, Άγγελος Χαριστέας.

Ο Αλβέρτος Ναμίας αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση, μια και ήταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος στην ιστορία της Εθνικής. Όλοι οι παίκτες είχαν κάνει ντεμπούτο εκείνη τη μέρα (όπως και η ομάδα μας), απλώς εκείνος πέτυχε το μοναδικό γκολ.
Αναλυτικά οι 31 ποδοσφαιριστές που πέτυχαν γκολ στο ντεμπούτο τους με τη «γαλανόλευκη» φανέλα:

1. Αλβέρτος Ναμίας Ελλάδα - Ιταλία 1-4 7/4/1929
2. Αντώνης Τσολίνας * Ελλάδα - Βουλγαρία 6-1 7/12/1930
3. Νίκος Κίτσος Βουλγαρία - Ελλάδα 2-1 25/10/1931
4. Χριστόφορος Ράγγος Γιουγκοσλαβία - Ελλάδα 5-3 3/6/1933
5. Λευτέρης Μακρής Ουγγαρία - Ελλάδα 11-1 25/3/1938
6. Μπάμπης Φυλακτός Τουρκία - Ελλάδα 2-1 28/11/1948
7. Αντώνης Παπαντωνίου Ελλάδα - Συρία 8-0 25/11/1949
8. Γιάννης Νεμπίδης * Ελλάδα - Συρία 8-0 25/11/1949