Ντόρτμουντ-Ανόβερο 1-0

Στο 9' ο τερματοφύλακας του Ανόβερο Ρόμπερτ Τσίλερ σταμάτησε τον Ρόις και στο 16' ο μεσοεπιθετικός της Ντόρτμουντ είδε την μπάλα από το φάουλ που εκτέλεσε να σταματάει στο δοκάρι. Στο 44' ήταν η σειρά του Γκουντογκάν να νικηθεί από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με το 0-0 να παραμένει. Ήταν το πρώτο παιχνίδι στη σεζόν που το Ανόβερο δεν δέχθηκε γκολ στο πρώτο μέρος!

Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έψαξε το γκολ και τελικά στο 57' πήρε το προβάδισμα με τον Μχιταριάν. Ο Αρμένιος άσος έκανε το σουτ από μακριά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και πέτυχε το γκολ, που έμελλε να είναι το μοναδικό της αναμέτρησης. Ήταν το ένατο γκολ του Μχιταριάν στη φετινή Bundesliga, στην οποία έχει ακόμα 9 ασίστ!

Ντάρμσταντ – Λεβερκούζεν 1-2

Η Λεβερκούζεν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από την Ντάρμσταντ, αλλά στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή (1-2) και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση. Στο 28' ο Βάγκνερ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τις «ασπιρίνες» να μην απειλούν καθόλου. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν μία τελείως διαφορετική ιστορία και σε αυτό βοήθησε το αυτογκόλ του Σουλού στο 62'. Η Λεβερκούζεν απέκτησε ψυχολογία μετά την ισοφάριση και στο 77' με τον Μπράντ πήρε τη νίκη.

Βόλφσμπουργκ-Ίνγκολσταντ 2-0

Μετά από τρεις σερί αποτυχίες, η Βόλφσμπουργκ προετοιμάστηκε με τον καλύτερο τρόπο για την αναμέτρηση κόντρα στη Γάνδη που ακολουθεί για το Champions League, αφού επικράτησε 2-0 της Ίνγκολσταντ χωρίς μεγάλη κόπωση. Οι "λύκοι" φρόντισαν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι από νωρίς, με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο, και στη συνέχεια να κάνουν συντήρηση δυνάμεων για τη σπουδαία αναμέτρηση της φάσης των 16 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ένας πανέμορφος συνδυασμός του Ντάνιελ Καλιτζιούρι με τον Γιούλιαν Ντράξλερ έχρισε σκόρερ τον Γερμανό μεσοεπιθετικό στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ρόμπιν Κνόχε βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 2-0, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία των παικτών του Ντίτερ Χέκινγκ στον αγωνιστικό χώρο. Οι "νεοφώτιστοι" δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έμειναν για όγδοο σερί εκτός έδρας παιχνίδι δίχως νίκη.

Βέρντερ και Χόφενχαϊμ έμειναν στο 1-1 παραμένοντας αμφότερες σε δύσκολη βαθμολογική θέση.