Σε τραγική κατάσταση βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου, προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League, καθώς λίγες μόλις ημέρες μετά το 1-1 με τον Άγιαξ για την Ευρώπη, υπέστη την δεύτερη διαδοχή της ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας από την Γκλάντμπαχ με 3-0 και πλέον έμεινε στο -4 από την κορυφή!

Ο Αλασάν Πλεά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 10ο λεπτό, ενώ πριν καλά-καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι ήλθε και το δεύτερο, καθώς ο Στιντλ στο 16ο λεπτό έκανε το 0-2. Μετά τα δύο γκολ οι Βαυαροί πίεσαν για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως ο Χέρμαν, ο οποίος στο 74ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε στο 88ο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 0-3!

Προβλήματα όμως υπάρχουν και εξωαγωνιστικά για την Μπάγερν, καθώς ο Νταβίντ Αλάμπα σε μια προσπάθεια να σπριντάρει μετά από πάσα του Φρανκ Ριμπερί, είχε μυϊκή ενόχληση, μάλλον στον τετρακέφαλο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι, για να αντικατασταθεί από τον Νίκο Κόβατς, από τον Ρενάτο Σάντσες.

Να θυμίσουμε πως πέρα από τον Αλάμπα, η Μπάγερν έχει ήδη στα πιτς τους Κομάν, Τολισό, Ραφίνια, ανεβάζοντας έτσι τη λίστα των τραυματιών για τους Βαυαρούς. H πρωταθλήτρια Γερμανίας, είναι η επόμενη αντίπαλος της ΑΕΚ στην 3η και την 4η αγωνιστική του Champions League.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ, Σίλε, Χούμελς, Αλάμπα (55' Ρενάτο Σάντσες), Τιάγκο Αλκάνταρα, Μίλερ (46' Ναμπρί), Γκορέτσκα, Ρόμπεν (46' Ριμπερί), Χάμες Ροντρίγκες, Λεβαντόβσκι.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λανγκ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ, Κράμερ, Χόφμαν, Νόιχαους (74' Χέρμαν), Αζάρ (83' Τραορέ), Πλεά, Στιντλ (66' Ζακάρια).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (5/10)

Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ 2-0 (35' Κλάασεν, 86' Έγκεσταϊν)

Σάββατο (6/10)

Ανόβερο - Στουτγκάρδη 3-1 (30', 45'+1' Γουντ, 90'+1' Μπεμπού / 50' Μάριο Γκόμεθ)

Μάιντς - Χέρτα 0-0

Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 4-3 (62', 80', 90'+6' Πάκο Αλκάθερ, 84' Γκέτσε / 22' Φινμπόγκασον, 71' Μαξ, 87' Γκρέγκοριτς)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Σάλκε 0-2 (48' ΜακΚένι, 53' Μπίργκσταλερ)

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 0-3 (10' Πλεά, 16' Στιντλ, 88' Χέρμαν)