Με τρίποντο ξεκίνησε την προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων της στην Βundesliga η Λεβερκούζεν, αλλά έζησε μεγάλη αγωνία μέχρι να πάρει το διπλό με 3-2 επί της Γκλάντμπαχ το βράδυ της Παρασκευής (23/8).

Στην πρεμιέρα, λοιπόν, της σεζόν 2024-25 οι νταμπλούχοι Γερμανίας προηγήθηκαν στο 12’ με φοβερή μακρινή βολίδα του Τζάκα, για να σημειώσει το 0-2 ο Βιρτς στο 38’.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο β’ ημίχρονο, μείωσε ο Ελβέντι στο 59’, ισοφάρισε ο Κλάιντινστ στο 85’, αλλά η λύτρωση ήρθε στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο.

Δόθηκε πέναλτι μέσω VAR για ανατροπή του Αντλί από τον Ιτακούρα, ο Βιρτς εκτέλεσε το πέναλτι, απέκρουσε ο Όμλιν, αλλά στην επαναφορά ο διεθνής άσος έγραψε το τελικό 2-3.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 2-3 (59’ Ελβέντι, 85’ Κλάιντινστ - 12’ Τζάκα, 38’, 90’+11 Βιρτς)