Στο 18` μετά από λάθος του Ντάντε, ο Ρόζενμπεργκ έφυγε μόνος του και απέναντι στον Τερ Στέγκεν δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.
Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 27ο λεπτό λόγω αποβολής του Μπένις, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Στρανζλ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε δυνατά στην επανάληψη κι έφερε το ματς στα ίσια στο 52ο λεπτό. ο Αράνγκο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Χάνκε με ένα σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Στο 66ο λεπτό ο Χάνκε με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ, αλλά στο 74' ο Νλαλντο με φοβερή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Στουτγκάρδη πέτυχε την 6η νίκη της στα τελευταία 8 ματς, καθώς επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και εξακολουθεί να πιστεύει στο θαύμα της 4ης θέσης.

Η Γκλάντμπαχ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Βέρντερ στην Βρέμη (αμφότερες έμειναν χωρίς νίκη για 5ο ματς) και έτσι η Στουτγκάρδη την πλησίασε στους 7 βαθμούς με 4 αγωνιστικές να απομένουν.
Η ήττα της Άουγκσμπουργκ, αλλά και της Κολωνίας από την Μάιντς (4-0) δεν καταδίκασαν την Χέρτα, η οποία έχασε μέσα στο Βερολίνο με 1-2 από την Φράιμπουργκ.