Παιχνίδια γεμάτα φάσεις, στην αποθέωση της στατιστικής. Με τη διάθεση των αντιπάλων να διεκδικήσουν το αποτέλεσμα σκοράροντας και όχι ακολουθώντας την τακτική του «λεωφορείου», το οποίο θα ήταν χρήσιμο να έστηναν μπροστά από το τέρμα. Ουδείς ξεκίνησε παιχνίδι στη λογική «δεν τρώμε γκολ». Ακόμα και η Γιουβέντους, που δεν γίνεται να αλλάξει νοοτροπία ως Ιταλική ομάδα, υποχρεώθηκε κάποιες στιγμές στο Μόναχο να ψάξει τις αντεπιθέσεις μετά το πρώτο γρήγορο γκολ που δέχτηκε, αλλά πολύ περισσότερο μετά το οφ σάίντ δεύτερο. Απείλησε επί της ουσίας μόνο με σουτ από απόσταση, πάντως το έκανε!

Στο Ροσαλέδα η Μάλαγα και η Ντόρτμουντ διαφήμισαν το ποδόσφαιρο, στο πιο «γεμάτο» 0-0 της σεζόν. Καθώς αξιοποίησαν κι οι δύο τα δυνατά τους σημεία από τις πτέρυγες και «έτρεξαν» το ματς με τα ντουμπλαρίσματα στην τακτική και τις κρυφές πάσες που έδωσαν σε αρκετές περιπτώσεις γκολ στο πιάτο, βγάζοντας ατέλειωτες ευκαιρίες. Τυχεροί όσοι το είδαν το παιχνίδι. Στο Μπερναμπέου ο Τερίμ ακολούθησε την πρέπουσα τακτική για την ομάδα του με ένα ημίχρονο καθυστέρηση, βάζοντας πέμπτο αμυντικό στο 5-3-2 που επέλεξε από το 46΄και μετά. Μέχρι τότε συνέβαλε ωστόσο στο θέαμα, όχι υπέρ της Γαλατασαράϊ, αποφασίζοντας να ξεκινήσει τον αγώνα με όλους τους επιιθετικογενείς παίκτες του. Και Ντρογκμπα και Μπουράκ και Σνάϊντερ και Άλτιντοπ. Στο 29΄έχανε 2-0! Ακόμα και η Παρί όταν το πέναλτι της Μπαρσελόνα στο 89΄φάνηκε να βάζει τίτλους τέλους πέρασε στα τελευταία έξι λεπτά μπροστά και δικαιώθηκε στο 95΄. Μάλλον είμαστε τυχεροί που ο Μουρίνιο είναι στον πάγκο της Ρεάλ κι έχει την υποχρέωση να παίζει μπάλα κι όχι να περιμένει τον αντίπαλο…

Πηγή: pamesports.gr