Η ματσάρα της βραδιάς ήταν στην Γαλλία, όπου η Παρί Σεν Ζερμαίν για τον 6ο όμιλο υποδέχονταν την Μπαρτσελόνα. Όσοι επέλεξαν να δουν το συγκεκριμένο ματς, δικαιώθηκαν, αφού απόλαυσαν πέντε υπέροχα γκολ και ένα εντυπωσιακό φινάλε.

Η Παρί μπήκε φορτσάτη και προηγήθηκε μόλις στο 10' με τον Νταβίντ Λουίζ, η Μπάρτσα ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό... κρύβοντας την μπάλα και σκόρερ τον Μέσι, ωστόσο οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι και δικαίως πήραν τη νίκη. Ο Βεράτι στο 26' και ο Ματουιντί στο 54' διαμόρφωσαν το 3-1, ο Νεϊμάρ μείωσε στο 56' σε 3-2, το οποίο ήταν και τελικό αποτέλεσμα, παρά τις σπουδαίες ευκαιρίες (και δοκάρι) που είχαν οι Καταλανοί στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Στο άλλο σπουδαίο ματς της βραδιάς για τον 5ο όμιλο, όπου νωρίτερα η Μπάγερν Μονάχου είχε νικήσει 1-0 στη Μόσχα τη ΤΣΣΚΑ, Μάντσεστερ Σίτι και Ρόμα έμειναν στο 1-1. Οι «Πολίτες» προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με πέναλτι του Αγκουέρο, όμως ο Τότι ισοφάρισε στο 23'. Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε με τον διαιτητή να μην «βλέπει» χέρι-πέναλτι του Μανωλά στο πρώτο ημίχρονο. Βασικός ο Κώστας, αλλαγή στο 81' πέρασε ο Τοροσίδης.

Στο 7ο όμιλο, η Σάλκε έμεινε στο 1-1 με τη Μάριμπορ, ενώ η Τσέλσι πέρασε με το «φτωχό» 1-0 από την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Ματσάρα είχαμε όμως και στον όγδοο όμιλο, όπου η Πόρτο βρέθηκε να χάνει 2-0 εκτός έδρας από τη Σαχτάρ, όμως με γκολ στο 88' και στο 93' πήρε την ισοπαλία, ενώ η Μπιλμπάτο του Βαλβέρδε έχασε εύκολα με 2-1 στην Μπάτε.

6ο όμιλος

ΑΠΟΕΛ - Άγιαξ 1-1 (28' Άντερσεν / 31' πεν. Μαντούκα)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπαρτσελόνα 3-2 (10' Νταβίντ Λουίζ, 26' Βεράτι, 54' Ματουιντί / 11' Μέσι, 56' Νειμάρ)

Η βαθμολογία

1. Μπαρτσελόνα 3 (1-0)

2. Άγιαξ 1 (1-1)

3. Παρί Σεν-Ζερμέν 1 (1-1)

4. ΑΠΟΕΛ 0 (0-1)

5ος όμιλος

Μάντσεστερ Σίτι - Ρόμα 1-1 (5' πεν. Αγκουέρο / 23' Τότι)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπάγερν 0-1 (22' πέν. Τόμας Μίλερ)

1. Μπάγερν 6 (2-0)

2. Ρόμα 4 (6-2)

3. Μάντσεστερ Σίτι 1 (1-2)

4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0 (1-6)

Μπάτε - Μπιλμπάο 2-1 (19' Πολιάκοφ, 41' Καρνίτσκι / 45' Αντουρίθ)

7ος όμιλος

Σάλκε - Μάριμπορ 1-1 (56' Χούντελααρ / 38' Μπόχαρ)

Σπόρτινγκ - Τσέλσι 0-1 (34'Μάτιτς)

1. Τσέλσι 1 (1-1)

2. Σάλκε 1 (1-1)

3. Μάριμπορ 1 (1-1)

4. Σπόρτινγκ 1 (1-1)

8ος όμιλος

Σαχτάρ - Πόρτο 2-2 (52' Τεσέιρα, 85' Λουίς Αντριάνο / 88' πεν. Μαρτίνες, 90' 4')

ΜΠΑΤΕ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (19' Πολιακόφ, 40' Καρνίτσκι - 45' Αντούριθ)

1. Πόρτο 3 (6-0)

2. Μπιλμπάο 1 (1-1)

3. Σαχτάρ 1 (1-1)

4. ΜΠΑΤΕ 0 (0-6)