Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού, η κυπριακή ομάδα έκλεινε πολύ καλά τους διαδρόμους της και δεν άφηνε την Μίντιλαντ να γίνει επικίνδυνη. Στο 30' ο Λεάλ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, και έδωσε "γκολ στο πιάτο" στον Ντε Βινσέντι, που με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με δεύτερο προσωπικό του γκολ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, έπειτα από πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έψαξαν το γκολ, χάνοντας πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 45'.

Στην επανάληψη όπως ήταν φυσιολογικό, ο ΑΠΟΕΛ έπαιξε πιο αμυντικά για να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα. Παράλληλα, η Μίντιλαντ ξεκίνησε πολύ επιθετικά, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες και όσο περνούσε η ώρα, πίεζαν για να μειώσουν. Έτσι ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρίσκει ελεύθερο χώρο, ώστε να δοκιμάζει να βγαίνει στην αντεπίθεση. Μάλιστα στο 71΄ ο Λεάλ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, βγαίνοντας μόνος απέναντι στον Νταλίν, όμως το σουτ του πέρασε έξω. Τελικά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ σε 2-1, με μακρινό σουτ του Πούλσεν.