Στο 51' ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς με μία υπέροχη κεφαλιά, στο ίδιο λεπτό, όπου ο Πολωνός ξεκίνησε το προσωπικό του σόου απέναντι στη Βέρντερ (πέντε γκολ σε εννέα λεπτά). Ήταν το 100ο του γκολ στην Bundesliga (74 με τη φανέλα της Ντόρτμουντ) και είχε έτοιμο το «επετειακό» μπλουζάκι!

Δεν είχε, όμως, έτοιμο το μπλουζάκι για το... επόμενο, διότι στο 63' ο Λεβαντόφσκι βρήκε ξανά δίχτυα! Αυτήν τη φορά το έργο του ήταν πιο εύκολο, αλλά η ουσία δεν αλλάζει. Είχε κάνει ήδη τη «δουλειά», η Μπάγερν «καθάρισε» εύκολα ένα ματς και απλά στο 68' ο Κομάν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σημειώνοντας το 3-0.

Οι Βαυαροί πέρασαν από το Μάιντς δίχως να ιδρώσουν, παρά το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, αφού στο 21' ο Τόμας Μίλερ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στην εξέδρα! Ήταν τέτοια η εικόνα του ματς που φαινόταν πως αργά ή γρήγορα θα έρθει και το γκολ για την ομάδα Πεπ Γκουαρντιόλα.

Στο δεύτερο μέρος η πίεση της Μπάγερν έγινε πιο έντονη, έκλεισε τη Μάιντς στην εστία της και απλά χρειαζόταν ένας παίκτης για να... διώξει το άγχος. Ο Λεβαντόφσκι πιστοποίησε την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται και οι πρωταθλητές Γερμανίας περιμένουν, πλέον, στο Allianz Arina την Ντιναμό Ζάγκρεμπ την Τρίτη (29/9).

Κατά τ` άλλα, στα άλλα ματς του Σαββάτου, σπουδαία νίκη που την φέρνει, πλέον, σε θέση Ευρώπης, σημείωσε η Λεβερκούζεν, η οποία, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να αγωνίζεται σε ολόκληρο το 90άλεπτο, πέρασε σαν «σίφουνας» από τη Βρέμη, επικρατώντας με 3-0 της Βέρντερ. Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Μεχμέντι, στο 58’ ο Μπραντ διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερ, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Καμπλ στο 65’.

Στο γειτονικό ντέρμπι, η Βόλφσμπουργκ, προφανώς… ζαλισμένη από την πρόσφατη πεντάρα από την Μπάγερν, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις επιτυχίες με αντίπαλο το Αννόβερο, στο οποίο παραχώρησε ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντοστ (40’), ενώ ο Κιγιοτάκε (57’) ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, που διατήρησαν την παράδοση, που τους θέλει να μην χάνουν στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα των «λύκων».

Με τον Αντρέ Σούμπερτ στον πάγκο για δεύτερο παιχνίδι, η Γκλάντμπαχ συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας της Στουτγάρδης, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Χόφενχαϊμ πανηγύρισε το πρώτο φετινό της τρίποντο, νικώντας 3-1 εκτός έδρας την Άουγκσμπουργκ. Με τους ηττημένους αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90άλεπτο ο Κώστας Σταφυλίδης.