"Βροχή" από γκολ είχαμε απόψε στο Champions League, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στην Μπενφίκα και τον Γιώργο Γιακουμάκη στη Σέλτικ, να αναδεικνύονται σε πρωταγωνιστές για τις ομάδες τους. Εκτός της φάσης των "16" πέταξαν οι Αετοί την Γιουβέντους, εφτάρα της Παρί στην Μακάμπι, ηττημένη γυρίζει από τη Λειψία η Ρεάλ.

Τα αποτελέσματα της βραδιάς:

5ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ-Τσέλσι      1-2
(49΄ Αντάμου - 23΄ Κόβασιτς, 64΄ Χάβερτς)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Μίλαν   0-4
(39΄ Γκάμπια, 49΄ Λεάο, 59΄ πεν. Ζιρού, 69΄ αυτ. Λιούμπισιτς)

6ος όμιλος

Σέλτικ-Σαχτάρ            1-1
(34΄ Γιακουμάκης - 58΄ Μούντρικ)

Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης     3-2
(13΄ Γκβάρντιολ, 18΄ Ενκουνκού, 81΄ Βέρνερ - 44΄ Βινίσιους, 90΄+3 Ροντρίγκο)

7ος όμιλος

Σεβίλη-Κοπεγχάγη         3-0
(61΄ Εν Νεσιρί, 88΄ Ίσκο, 90΄+2 Μοντιέλ)

Ντόρτμουντ-Μάντσεστερ Σ. 0-0

8ος όμιλος

Παρί ΣΖ-Μακάμπι Χάιφα    7-2
(20΄, 45΄ Μέσι, 32΄, 64΄ Μπαπέ, 35΄ Νεϊμάρ, 67΄ αυτ. Γκόλντμπεργκ, 84΄ Σολέρ - 38΄, 50΄ Σεκ)

Μπενφίκα-Γιουβέντους     4-3
(17΄ Α. Σίλβα, 28΄ πεν. Ζοάο Μάριο, 35΄, 50΄ Ρ.Σίλβα - 22΄ Βλάοβιτς, 77΄ Μίλικ, 79΄ ΜακΚίνι)

Αναλυτικά:

Λειψία - Ρεάλ Μαδρίτης 3-1

Ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο είδαμε στη Γερμανία, με Λειψία και Ρεάλ να φτάνουν τρεις φορές στο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά της συνάντησης. Συγκεκριμένα το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 13’ ο Γκβαρντιόλ, για να κάνει το 2-0 πέντε λεπτά μετά (σ.σ. στο 18’) ο Ενκουνκού. Οι Μαδριλένοι όπως το συνηθίζουν είχαν απάντηση, μειώνοντας στο 44ο λεπτό με τον Βινίσιους σε 2-1. Η Λειψία τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση τρίποντο χάρη σε γκολ του Βέρνερ στο 81’, με τη Ρεάλ απλώς να μειώνει στο 90+4’ από το πέναλτι του Ροντρίγκο.

Μπενφίκα - Γιουβέντους 4-3

«Πάρτι» με καλεσμένη την Γιουβέντους έστησε στη Λισαβόνα η Μπενφίκα, που επικράτησε της ομάδας του Αλέγκρι με σκορ 4-3! Ο Σίλβα στο 17’ έδωσε προβάδισμα στους Αετούς, με τον Μόισι Κιν να κάνει προσωρινά το 1-1 στο 21’. Εκεί ήταν, ουσιαστικά, που έπεσε ο διακόπτης των Ιταλών. Η Μπενφίκα κυριάρχησε καθολικά στη συνέχεια του ματς, πέτυχε αλλά τρία γκολ με Ζοάρο Μάριο και Ράφα Σίλβα (x2). Η Γιουβέντους αντέδρασε πολύ αργά με τα τέρματα των Μίλικ και ΜακΚένι στο 77’ και στο 79’ αντίστοιχα, για το τελικό 4-3 και τον αποκλεισμό της «Μεγάλης Κυρίας» από τη συνέχεια του Champions League. Μεγάλο βράδυ για την Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου!

Ντόρτμουντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Παρά το τι θα περίμενε κανείς, ο αγώνας ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Σίτι στη Βεστφαλία τελείωσε όχι απλά ισοπαλία, αλλά χωρίς καν γκολ (0-0). Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, με την Μπορούσια κάπως πιο δραστήρια επιθετικά έναντι της αντιπάλου της. Χωρίς ποτέ, βέβαια, να βρίσκει κανείς από τους δύο δίχτυα και σκορ.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Μίλαν 0-4

Εμφατικό πέρασμα από την Κροατία έκανε η Μίλαν, με το τελικό 4-0 στο Ζάγκρεμπ επί της Ντιναμό. Οι Ροσονέρι βρήκαν γκολ με Γκάμπια (39’), Λεάο (49’), Ζιρού (59’ πεν.) και ένα αυτογκόλ του Λιούμπισιτς (69’), σε ένα πέρα για πέρα άνετο πέρασμα των πρωταθλητών Ιταλίας από την κροατική πρωτεύουσα.

Παρί Σεν Ζερμέν - Μακάμπι Χάιφα 7-2

Ένα πολύ δύσκολο βράδυ πέρασε στο Παρίσι η Μακάμπι Χάιφα, υφιστάμενη συντριβή από την Παρί Σεν Ζερμέν με το βαρύ 7-2. Ο εκπληκτικός Μέσι άνοιξε το σκορ στο 19’, διπλασιάζοντας ο Αργεντινός τα τέρματά του στο 45’. Στο μεσοδιάστημα, είχαν σκοράρει για την Παρί ο Εμπαπέ (32’) και ο Νεϊμάρ (35’). Το δεύτερο προσωπικό γκολ του Εμπαπέ (64’) ήταν και το πέμπτο για την ομάδα του, με το έκτο τέρμα των Γάλλων να έρχεται από αυτογκόλ του Γκόλντμπεργκ. Τα γκολ της τιμής για τους Ισραηλινούς πέτυχε στο 38’ και το 50’ ο Σεκ, ενώ το τελικό 7-2 διαμόρφωσε στο 84’ για την Παρί ο Κάρλος Σολέρ.

Σέλτικ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-1

Ελληνικό χρώμα είχε (και) το παιχνίδι στο Σκωτία, καθώς ο δικός μας Γιώργος Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ για τη Σέλτικ στο 34ο λεπτό. Η ομάδα του Έλληνα επιθετικού όμως δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης, καθώς η Σαχτάρ έφτασε στο 58’ στην ισοφάριση με σκόρερ τον Μούντρικ για το τελικό 1-1 στο παιχνίδι.