Μια σημαντική απώλεια ενόψει του πρώτου παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ μετρά η Λέφσκι Σόφιας, καθώς θα στερηθεί τις υπηρεσίες του νεοαποκτηθέντα, Ιβελίν Ποπόφ.

Ο Βούλγαρος μεσοεπιθετικός ήταν η πρώτη φετινή κίνηση της αντιπάλου του Δικεφάλου στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο και ενώ ξεκίνησε να γράφει τα πρώτα λεπτά συμμετοχών, στο φιλικό ματς με την Ακαδημία Πάντεφ αντικαταστάθηκε στο 10ο λεπτό, έχοντας υποστεί ζημιά.

Οι αρχικές εξετάσεις του Ποπόφ έδειξαν ότι θα μείνει εκτός δράσης για 2-3 εβδομάδες και σύμφωνα με δημοσιεύματα στην Βουλγαρία, δεν θα προλάβει το πρώτο ματς με τον ΠΑΟΚ για τα προκριματικά του Europa Conference League στις 21 Ιουλίου, ενώ θα κάνει αγώνα δρόμου για να δώσει το "παρών" στη ρεβάνς της Τούμπας.