Facebook Pixel Sportdog.gr | "Καθάρισε" την πρόκριση η Λιλ, 0-0 και ανοιχτά όλα για Άγιαξ-Άστον Βίλα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2024-03-07 21:58:00

Το «εισιτήριό» της για τα προημιτελικά του Europa Conference League εξασφάλισε η Λιλ απ' το πρώτο κιόλας παιχνίδι για τη φάση των «16», καθώς πέρασε απ' την έδρα της Στουρμ Γκρατς με το εμφατικό 3-0 δείχνοντας τρομερή αποτελεσματικότητα και συνέπεια απέναντι στους Αυστριακούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «σκύλους» ήταν ο διεθνής Καναδός φορ, Τζοναθαν Ντέιβιντ, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα της γαλλικής ομάδας (28', 51') κι έφτασε τα 21 στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις. Το τελικό 3-0, διαμόρφωσε ο Ζέγκροβα στο 71'.

Την ίδια ώρα στο «Aker Stadion» η Μόλντε πήρε «χρυσή» νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Γκουλμπράντσεν, επικρατώντας της Μπριζ με 2-1 και πήρε μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (14/3) στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Στέβενικ στο 43', οι Βέλγοι ισοφάρισαν στο 84' με εύστοχο πέναλτι του Ντε Κάιπερ, όμως στο τέλος «μίλησε» ο 31χρονος διεθνής Νορβηγός φορ.

Στο «μεγάλο» ματς της πρώτης παρτίδας της φάσης των «16», ο Άγιαξ και η Άστον Βίλα έμειναν στο «λευκό» 0-0 στη «Johan Cruijff Arena» κι όλα θα κριθούν σε μία εβδομάδα στη ρεβάνς του «Villa Park». Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη πρώτα ο Κονσά στο 83' για την Άστον Βίλα κι ακολούθως ο Γκόγιερ του Άγιαξ στο 86'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων στη φάση των «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Άγιαξ (Ολλανδία)-Άστον Βίλα (Αγγλία)                0-0

Μόλντε (Νορβηγία)-Μπριζ (Βελγιο)                    2-1
(43΄ Στέβενικ, 90΄+2΄ Γκουλμπράντσεν - 84΄ πέν. Ντε Κάιπερ)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Λιλ (Γαλλία)                0-3