Με νίκες των Ραπίντ Βιέννης (2-1 την Μπασακσεχίρ στην Τουρκία) και Γκιμαράες (3-1 εύκολα την Τσέλιε στην Πορτογαλία) άνοιξε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στη League Phase του Conference League.

Το ιστορικό πρώτο γκολ της νέας φάσης των ομίλων, με το εντελώς διαφορετικό format, σημείωσε ο Σαμού της Γκιμαράες στο 7ο λεπτό, με τους Γκουστάβο και Τιάγκο Σίλβα να «καθαρίζουν» τη νίκη για την ομάδα τους. Οι Σλοβένοι μείωσαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάτκο.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Ραπίντ είχε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σάουμπ, ο οποίος «εκτέλεσε» δύο φορές τη Μπασακσεχίρ στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δευτέρου και της έδωσε μία τεράστια νίκη στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη League Phase. Ο Δημήτρης Πέλκας μπήκε στο ματς ως αλλαγή για τη Μπασακσεχίρ στο 62ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής στη League Phase του Conference League έχουν ως εξής: