Από το ξεκίνημα του αγώνα η Τότεναμ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά εκτός από ορισμένες απειλητικές προσπάθειες του Κέιν, δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες.

Η ΑΕΛ απ' την άλλη προσπαθούσε να κρατήσει γερά στην άμυνα και να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, σε μία από αυτές στο 14' κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με ωραίο πλασέ του Σαντινέρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κυπριακή ομάδα κρατούσε το μηδέν στην άμυνα με σχετική άνεση, ωστόσο μετά το 70΄η Τότεναμ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά, ένα του Σολδάδο (74') και ένα του Κέιν (80'), ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη με 2-1 που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στην Αγγλία.

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ: Φεγκρούς, Σιέλης, Καντού, Καρλίτος, Εντμάρ, Νικολάου, Κουεντελεγέ, Μπεμπέ, Μπαρσέλος, Σαρντινέρο, Γκιγκίεβιτς

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Νότον, Ντάιερ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Μπενταλέμπ, Παουλίνιο, Χόλτμπι, Τάουνσεντ, Κέιν, Σολδάδο