Στο πρώτο ημίχρονο στο «Signal-Iduna Park» ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Ντόρτμουντ. Άλλωστε, τα στατιστικά στο τέλος του 45λεπτου ήταν ξεκάθαρα και άκρως ενδεικτικά της εικόνας του ματς: 19-2 τα σουτ και 63%-37% η κατοχή! Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και οι Αζέροι απλά αμύνονταν δίχως να μπορούν να... ξεμυτίσουν. Ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ και τελικά μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες του Ομπαμεγιάνγκ ήρθε στο 28'. Σκόρερ ο Ρόις, ο οποίος με ωραίο σουτ πέτυχε το πέμπτο του γκολ στα τρία τελευταία ματς της Ντόρτμουντ, η οποία έχει βρει δίχτυα σε όλα τα ματς (22) της τρέχουσας σεζόν! Ο Ρόις στο 36' έγινε ξανά απειλητικός, στο 44' ο Μχιταριάν άγγιξε το γκολ, αλλά τον σταμάτησε ο τερματοφύλακας της Καμπάλα και στο 45' ο Ομπαμεγιάνγκ «έγραψε» το 2-0 με 21ο (!) γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς είχε κριθεί, αλλά η Ντόρτμουντ δεν... έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Μπήκε με «κέφια» και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56' θα μπορούσε ο Μχιταριάν να προσθέσει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στο 66' ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είπε «όχι» στον Γιανουζάι με εντυπωσιακή επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Πιετρζκιέβιτς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και ο Κάστρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 70' ο Μχιταριάν βρήκε το γκολ που... έψαχνε σημειώνοντας το 4-0 με έναν «κεραυνό» από δύσκολη θέση και στο 75' ο ίδιος παίκτης είδε (για δεύτερη φορά στο ματς) το δοκάρι να του «κλέβει» το γκολ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς με την Ντόρτμουντ να πανηγυρίζει την άνετη νίκη και μαζί την πρόκριση στους «32» του Europa League.

Πηγή: sdna.gr