Στο «Ντε Κάιπ» ο Ζοσέ Μουρίνιο προφύλαξε τον Ζλάταν (μπήκε ως αλλαγή) και το αποτέλεσμα ήταν η πρώτη του ήττα στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Φιλένα (στόχος του Ολυμπιακού το καλοκαίρι) να πετυχαίνει το πρώτο του ευρωπαϊκό γκολ και να υπογράφει την νίκη της Φέγενορντ με 1-0!

Στον ίδιο όμιλο η Φενερμπαχτσέ χρειάστηκε να φτάσει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για να ισοφαρίσει με τον Κγιέρ και να αποφύγει ιστορικό κάζο στην έδρα της Ζόρια Λουγκάνσκ (1-1), όμως τι να πει κανείς για την ανατροπή της Ζενίτ;

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης μολονότι έχανε με 3-0 στο 77ο λεπτό από την Μακάμπι Τελ-Αβίβ, εντούτοις κέρδισε με 3-4 (!), με τον Ρόμπερτ Μακ να μειώνει σε 3-2 και τον Τζόρτζεβιτς να βάζει την τελευταία πινελιά (3-4) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στις καθυστερήσεις σόκαρε το Άλκμααρ και η εντυπωσιακή Ντάνταλκ (1-1) σε ένα ματς που σκιάστηκε από τον απίστευτο τραυατισμό του Βάουτενς, ενώ σε ότι αφορά τις ομάδες που είχαν ελληνικό χρώμα, η Ρόμα του Κώστα Μανωλά πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Πλζεν, ενώ η Γκενκ του Νίκου Καρέλη (μπήκε αλλαγή στο 78’) ηττήθηκε με 3-2 στην Αυστρία από την Ραπίντ Βιέννης.