Μετά την λευκή ισοπαλία στη Νορβηγία, η ΑΕΚ Λάρνακας επιβλήθηκε με 2-1 της Ρόζενμποργκ και θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Europa League! Οι Κύπριοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Φαν Ντάικ στο 21' και στο 54', ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 68', όταν ο Χένρικσεν μείωσε σε 2-1. Τελικά, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ΑΕΛ έφτασε στη νίκη και την μεγάλη πρόκριση!

Σοκ για Σπαρτάκ!

Η Βόρσκλα ολοκλήρωσε την έκπληξη, καθώς έφυγε με νίκη και από το Βουκουρέστι επί της Ντιναμό και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-3. Σοκ στην Μόσχα, καθώς μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα ανάμεσα σε Σπαρτάκ και Λέγκια, οι Πολωνοί κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από το Ρωσία, σκοράροντας στο 3' των καθυστερήσεων και άφησαν... ξερούς τον Βαλερί Κάρπιν και τους παίκτες του!

Άνετα Αϊντχόφεν και Ρεν

Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, καθώς το 5-0 διαμορφώθηκε από πέντε διαφορετικούς παίκτες, η Αϊντχόφεν προκρίθηκε πανηγυρικά κόντρα στη Ρίντ (0-0 το πρώτο ματς). Το φοβερό είναι πως μέχρι το 53' δεν είχε μπει κανένα γκολ.

Ακόμα πιο εύκολο ήταν το έργο της Ρεν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Με δύο τεμάχια σε κάθε ημίχρονο διέλυσε με 4-0 τους Σέρβους και σε συνδυασμό με την επίσης νίκη (2-1) στο Βελιγράδι προκρίθηκε πανηγυρικά.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Ντιναμό Βουκουρεστίου-Βόρσκλα 2-3
(45' Τορζ, 90' Τουκουντεάν - 37' Γιανούζι, 72', 78' Μπαρανίκ)

Σπαρτάκ Μόσχας-Λέγκια 2-3
(10' Κ. Κομπάροφ, 27' πεν. Ντ. Κομπάροφ - 29' Κούχαρτσιουκ, 43' Ρίμπους, 90+3' Γκολ)

Ρεν-Ερυθρός Αστέρας 4-0
(10' Μοντάνιο, 19' πεν. Εμβιλά, 85' Παζό, 90' Κέμπο-Εκόκο)

Αϊντχόφεν-Ριντ 5-0
(53' Τοϊβόνεν, 67' Λενς, 74' Βίναλντουμ, 79' Λαμπγιάντ, 90' Στρούμαν)

Πηγή: gazzetta.gr