ΠΑΟΚ - Europa League: Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Γρανάδα δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 και παραμένει επικεφαλής στον 5ο όμιλο, με τον ΠΑΟΚ πλέον να ακολουθεί μετά τη θριαμβευτική νίκη επί της Αϊντχόφεν.

Σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της βραδιάς, η Ρέιντζερς κρατούσε ως το 90΄ το 3-2 στο «Ντα Λουζ» απέναντι την Μπενφίκα, που είχε προηγηθεί αλλά η αποβολή του Οταμέντι μόλις στο 19ο λεπτό με απευθείας κόκκινη την είχε φέρει πίσω με 1-3. Στα τελευταία 13 λεπτά όμως οι «αετοί» έκαναν την επίθεσή τους και κατάφεραν έναν μικρό άθλο, ισοφαρίζοντας.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν βασικός στην Αλκμάαρ (αντικαταστάθηκε προς το τέλος), με την ομάδα του να ηττάται δύσκολα στην Ισπανία από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ ο Ταξιάρης Φούντας ήταν εκτός αποστολής στην Αούστρια Βιέννης, που είχε δυσκολίες αλλά με 2 γκολ στο τέλος νίκησε την Ντάνταλκ.

Ο Μανωλάς ήταν στον πάγκο, στη δύσκολη νίκη της Νάπολι επί της Ριέκα στην Κροατία (2-1), ενώ η Ρόμα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Κλουζ, την οποία συνέτριψε με 5-0 στο «Ολίμπικο».

Τα αποτελέσματα:

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΓΡΑΝΑΔΑ 0-2 (4' Ερέρα, 64' Σουάρες)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γρανάδα 7 (4-1)

2. ΠΑΟΚ 5 (5-2)

3. Αϊντχόφεν 3 (4-7)

4. Ομόνοια 1 (2-5)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ - ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ 3-3 (1' Γκόντσον (αυτ), 75' Ράφα Σίλβα. 90+'1 Νούνες/24' Γκονσάλβες, 25' Καμαρά, 51' Μορέλος)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΤΟΤΕΝΑΜ 1-3 (50' Κεσερού/13' Κέιν, 33' Μόουρα, 63' Λο Σέλσο)

ΡΙΕΚΑ - ΝΑΠΟΛΙ 1-2 (13' Μούριτς/43' Ντέμε, 63' Μπράουτ (αυτ)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 2-4 (12'-25' Ακολάτσε/5'-75' Μπέιλι, 38' Ντάντια (αυτ), 88' Βίρτζ)

ΣΟΘΙΕΔΑΔ - ΑΛΚΜΑΑΡ 1-0 (58' Πορτού)

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΝΙΣ 3-2 (16'-71' Κούτσα, 43' Σίμα/33' Γκούιρι, 90+2' Εντόι)

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ - ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ 3-1 (14' Σκόρας, 22'-48' Ίσακ/29' Λεστιέν)

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ - ΝΤΑΝΤΑΛΚ 4-3 (22' Λούμπισιτς, 79' Αράς, 87' Χόφμαν, 90' Ντεμίρ/7' Χόμπαν, 81'-90+6' Μακ Μίλαν)

ΣΙΒΑΣΠΟΡ - ΚΑΡΑΜΠΑΧ 2-0 (10' Οσμανπασά, 88' Καγιοτέ)