La liga: Μία από τις πιο άνετες νίκες της σεζόν πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας Λεγανές, καθώς επικράτησε 5-0 και πλησίασε στο -1 την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε να προηγείται 2-0 νωρίς – νωρίς, με γκολ των Ροντρίγκο στο 7’ και Κρόος στο 8’, ενώ στο 24’ ο Ράμος... καθάρισε το ματς κάνοντας το 3-0. Ο Μπενζεμά βρήκε δίχτυα για το 4-0 στο 69’, ενώ το... κερασάκι ήρθε από τον Γιόβιτς στο 91’!

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, στη «μάχη» της ουράς, η Μπέτις νίκησε 2-1 τη Θέλτα με γκολ του Φεκίρ στιις καθυστερήσεις και βγήκε επιτέλους από την επικίνδυνη ζώνη. Αυτό ήταν το πρώτο τους «τρίποντο» μετά τις 24 Σεπτεμβρίου (3-1 τη Λεβάντε). Στη συνέχεια ακολούθησαν τρεις ήττες και μια ισοπαλία. Ο Έμερσον με πλασέ στο 8’ είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους και με πέναλτι του Άσπας ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι στο 70ο λεπτό.

Νωρίτερα, Βαλένθια και Σεβίλλη είχαν μείνει στο 1-1, ενώ η Μπιλπάο είχε νικήσει πολύ εύκολα με 3-0 την Εσπανιόλ.