Στην κορυφή της βαθμολογίας (μαζί με Ατλέτικο και Βαλένθια στους 10 βαθμούς) επανήλθε η Ρεάλ Μαδρίτης, που νίκησε με 5-2 τη Θέλτα εντός έδρας.

Η Θέλτα εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της Ρεάλ και άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό ο Σάντι Μίνα έκανε το 0-1. Ο Καρίμ Μπενζεμά ισοφάρισε στο 24ο λεπτό αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την εικόνα της Ρεάλ, η οποία είδε τον Σέρβι να κάνει το 1-2 στο 32ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η «Βασίλισσα» μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή, την οποία και πέτυχε στα πρώτα εννέα λεπτά. Αρχικά με τον Μπενζεμά να ισοφαρίσει εκ νέου σε 2-2 στο 46ο λεπτό, ενώ ο Βινίσιους σκόραρε για το 3-2 στο 54ο λεπτό. Η Θέλτα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια, αφού η Ρεάλ ήταν… άπαιχτη. Ο Καμαβίνγκα, έξι λεπτά μετά την είσοδο του για πρώτη φορά με την φανέλα της ομάδας της Μαδρίτης, σκόραρε για το 4-2 στο 72ο ενώ ο Μπενζεμά πέτυχε χατ-τρικη με πέναλτι στο 87ο λεπτό.