La Liga: Πριν από λίγες ημέρες η Μπαρτσελόνα γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από τη συνέχεια του Champions League και η κάκιστη πορεία της στo ισπανικό πρωτάθλημα, βάζει σε κίνδυνο την πρόκρισή της στους ομίλους της επόμενης διοργάνωσης.

Η ομάδα του Τσάβι έμεινε στο 2-2 με την Οσασούνα στην Παμπλόνα και βρίσκεται στην 8η θέση, 6 βαθμούς πίσω από την πρώτη 4άδα της βαθμολογίας.

Ο Νίκο στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Μπαρτσελόνα, με τους γηπεδούχους να έχουν άμεση αντίδραση και δυο λεπτά αργότερα να φέρνουν το ματς στα ίσα με τον Γκαρθία. Η Μπαρτσελόνα μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος, με τον Εζαλζουλί στο 49ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του Τσάβι. Το ματς ήταν ισορροπημένο στην συνέχεια, με την Οσασούνα να γλυτώνει την ήττα στο 86’ όταν ο Άβιλα έκανε το 2-2, σώζοντας την ομάδα του από την ήττα και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.