Facebook Pixel Έβαλε... φρένο στην Αθλετίκ η Μπέτις με 3αρα
| 2024-02-25 19:39:00

Έβαλε... φρένο στην Αθλετίκ η Μπέτις με 3αρα - Αλλαγή ο Δουβίκας στο ματς της Θέλτα με Καντίθ (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μπέτις εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Νίκο Γουίλιαμς, που πλήγωσε την Μπιλμπάο αφήνοντας την με δέκα παίκτες από το 40ο κιόλας λεπτό, και έκοψε τη φόρα της φορμαρισμένης Αθλέτικ, επικρατώντας με 3-1, για την 26η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

La Liga: Η Μπέτις εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Νίκο Γουίλιαμς, που πλήγωσε την Μπιλμπάο αφήνοντας την με δέκα παίκτες από το 40ο κιόλας λεπτό, και έκοψε τη φόρα της φορμαρισμένης Αθλέτικ, επικρατώντας με 3-1, για την 26η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος

Η ομάδα της Ανδαλουσίας, που δεν είχε στην αποστολή τον τιμωρημένο Σωκράτη Παπασταθόπουλο, πήρε τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Αβιλα (13'), Μπερτσίσε (38' αυτ.) και Καρντόσο (68'), ενώ οι Βάσκοι είχαν καταφέρει να μειώσουν στις καθυστερήσεις του Α' μέρους με τον Γκουρουθέτα.

Νωρίτερα, συναρπαστικό ήταν το ματς στο «Νουέβο Μιραντίγια» με την τοπική Κάντιθ ν' αποφεύγει την ήττα από τη Θέλτα (2-2) στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων (!), στο ντέρμπι της «ουράς».

Η ομάδα του Βίγκο προηγήθηκε με τον αρχηγό της, Ιάγο Ασπας, (11'), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χουάνμι (66'), στο 58ο λεπτό οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με τον Σβέντμπεργκ και να πλησιάσουν στη σημαντική νίκη, που θα τους απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά στο 110' ο Ματσίς έδωσε το φιλί της ζωής στους γηπεδούχους.Ο Τάσος Δουβίκας μπήκε στο γήπεδο στο 75ο λεπτό, αντικαθιστώντας στην κορυφή της επίθεσης της Θέλτα τον Στραντ Λάρσεν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: "Ολυμπιακός όπως η Σεβίλλη με Μεντιλίμπαρ - Θα φύγει από Ελλάδα μόνο αν απολυθεί και ο Βαλβέρδε..."!