La Liga: Η πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την Ανδαλουσία κερδίζοντας με 4-0 τη Γρανάδα που του χρόνου θα αγωνίζεται στην δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας.

Αρκετές αλλαγές πραγματοποίησε ο Κάρλο Αντσελότι δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που γρήγορα τον δικαίωσαν. Ο Φραν Γκαρθία πέτυχε στην 24η συμμετοχή του το παρθενικό του γκολ με τη Ρεάλ ανοίγοντας το σκορ μετά την ασίστ του Μπραχίμ Ντίαζ (0-1, 39ο λεπτό) και λίγο αργότερα ο νεαρός Τούρκος, Αρντά Γκιουλέρ έφτασε τα τρία γκολ με την βασίλισσα και διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου μετά από ασίστ του σκόρερ Φραν Γκαρθία (0-2, 45+2).

Ο Ιταλός τεχνικός είδε ωραία πράγματα από τους αναπληρωματικούς του και στην επανάληψη. Ο Μπραχίμ Ντίαζ MVP της αναμέτρησης πέτυχε δύο γκολ και έφτασε τα 8 στην πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του. Δύο γκολ του Μαροκινού σε λιγότερο από δέκα λεπτά (49ο και 58ο λεπτό) και τρίτη διαδοχική 4αρα της Ρεάλ μέσα στη Γρανάδα.