Στη «λευκή» ισοπαλία και στον έναν βαθμό συμβιβάστηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδεχόμενη την Εσπανιόλ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της LaLiga. Oι Μαδριλένοι που έφτασαν τους 5 βαθμούς, είδαν τον Ρικέλμε να στέλνει δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο μέρος, αλλά και τα δύο γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Τον πρώτο βαθμό της πήρε η ομάδα της Βαρκελώνης.

«Διπλό» πήρε η Αλαβές, 2-1, στην έδρα της Σοσιεδάδ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 29ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Ογιαρθάμπαλ, αλλά κατάφεραν τρία λεπτά αργότερα να προηγηθούν με τον Μέντεθ. Και η Αλαβές ισοφάρισε στο 45+5΄ με σκόρερ τον Ασιέρ Βιγιαλίμπρε, ενώ στο 77΄ ο Μαρτίνεθ έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Νωρίτερα την Τετάρτη (28/8), ο Μπένιατ Πράδος στο 45΄ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης της Αθλέτικ με τη Βαλένθια στο Σαν Μαμές (1-0) χαρίζοντας το «τρίποντο» στους Βάσκους που έφθασαν τους 4 βαθμούς. Στο... μηδέν έμειναν οι «νυχτερίδες» μετά από τρία ματς στη φετινή σεζόν της LaLiga.

«Λευκή» ισοπαλία για Βαγιαδολίδ και Λεγανές με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 5 βαθμούς και να βρίσκονται στο -2 από τη δεύτερη Βιγιαρεάλ και στο -4 από την πρωτοπόρο και αήττητη Μπαρτσελόνα.