Ο Άνχελ Κορέα ήταν ο ήρωας της Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές».  Ο 29χρονος Αργεντινός μέσος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 88' αντί του Κόκε και πέντε λεπτά μετά (90'+3) πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, χαρίζοντας στους «ροχιμπλάνκος» τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Με την υπογραφή του Αλέχο Βέλις, η Εσπανιόλ έκανε «σεφτέ» στις νίκες στην εφετινή LaLiga, καθώς επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Ράγιο Βαγεκάνο. Μετά από δύο νίκες και μία ισοπαλία στο ξεκίνημα, η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε τη νίκη-θρίλερ, με το γκολ του Αργεντινού στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 4' με τον Γκαρσία, ωστόσο, οι γηπεδούχοι «απάντησαν άμεσα (8') με τον Ρομέρο.