Facebook Pixel Μουντομπάσκετ 2023: Σόου από την Αμερική! Έκαναν... NBA το Mundobasket και "ισοπέδωσαν" τους Ιταλούς με 37 πόντους (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-09-05 17:24:00

Με… τρομακτική εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλος, οι ΗΠΑ συνέτριψαν 100-63 την Ιταλία και έκλεισαν θέση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στην Ιταλία ξέσπασαν οι ΗΠΑ για την «ανώδυνη» ήττα από τη Λιθουανία!

Με απόλυτη κυριαρχία από την αρχή μέχρι το τέλος οι Αμερικανοί συνέτριψαν 100-63 την «σκουάντρα ατζούρα» και πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, περιμένοντας μία εκ των Γερμανίας ή Λετονίας.

Κορυφαίοι των Αμερικανών ήταν οι Μάικαλ Μπρίτζες και Ταϊρίς Χαλιμπέρτον με 24π. και 18π. αντίστοιχα. Από την ομάδα του Τζανμάρκο Ποτσέκο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο με 18 πόντους.

Σε χαμηλό τέμπο κινήθηκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά (8-7). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ΗΠΑ ανέβασαν τις… στροφές τους και παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (14-24). Η τραγική αστοχία των Ιταλών συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αμερικανούς να κάνουν… πάρτι αρχικά για το +23 (18-41) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +22 (24-46).

Οι Ιταλοί έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των Αμερικανών και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Κερ να προσφέρουν σκορ και θέαμα και με επιμέρους σκορ 20-37 να ολοκληρώνουν την τρίτη περίοδο στο +39 (44-83). Όπως είναι φυσικό, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη νίκη με σκορ 100-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100