Facebook Pixel Λετονία - Λιθουανία: Διαστημική Λετονία! Διέλυσε την Λιθουανία με ρέκορντμαν Ζάγκαρς και πήρε την 5η θέση (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-09-09 17:15:00

Η καταπληκτική Λετονία ισοπέδωσε με 98-63 την Λιθουανία και κατέλαβε την 5η θέση στο Μουντομπάσκετ, με τον Ζάγκαρς να κάνει ρεκόρ μοιράζοντας 17 ασίστ!

Ένα δεκάλεπτο μπασκετικής... αρμονίας στη Manila Mall Of Asia Arena, ήταν αρκετό για τη Λετονία, προκειμένου να κυριαρχήσει στο παρκέ και να τερματίσει στην πέμπτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ολοκλήρωσε το εντυπωσιακό ταξίδι της στη διοργάνωση επικρατώντας άνετα με 98-63 της Λιθουανίας, η οποία κατέλαβε την έκτη θέση.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Αρτούρς Κούρουκς του Προμηθέα με 20 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ τεράστια δουλειά στο κομμάτι της δημιουργίας έκανε ο Αρτούρς Ζάγκαρς με 17 (!) ασίστ, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στην Ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Λετονοί τελείωσαν τον αγώνα με μόλις 3 λάθη και 34 ασίστ!

Από τη Λιθουανία ξεχώρισε ο Ρόκας Γιακουμπάιτις με 16 πόντους, ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (15π., 8ρ.).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Λετονοί είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εξαργυρώνοντας την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, αλλά το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που τους έβαλε πρόωρα σε τροχιά νίκης.

Με την επιστροφή τους στο παρκέ από το ημίχρονο, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έδεσαν την άμυνα τους, βρήκαν τα μακρινά σουτ (5/9 τρίποντα στο 3ο δεκ.), κυκλοφόρησαν άψογα την μπάλα και με επιμέρους σκορ 28-9(!) έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο μη αναστρέψιμο +30 (77-47 στο 30΄).

Τυπικής διαδικασίας ο... επίλογος του αγώνα, με τους Λετονούς να μην κατεβάζουν ταχύτητα και να φτάνουν χωρίς άγχος στο τελικό 98-63.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 49-38, 77-47, 98-63

ΛΕΤΟΝΙΑ (Λούκα Μπάνκι): Ντάβις Μπέρτανς 5 (1), Τσάβαρς 8, Γκραζούλις 12 (2), Ρ. Κούρουτς 11 (1), Α. Κούρουκς 20 (6), Πασέτσνικς 4, Σκέλε 3 (1), Σμιτς 17 (3), Στράουτινς 8, Ζάγκαρς 4, Ζόρικς 6 (2).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζις Μακσβίτις): Μπραζντέικις 5 (1), Ντίμσα 13 (2), Γιοκουμπάιτις 16 (1), Κουζμίνσκας, Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 4, Νορμάντας 2, Σεντεκέρσκις 2, Σιρβίντις 6 (2), Βαλαντσιούνας 15.