Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Άρσεναλ στο μεγάλο ντέρμπι της Premier League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και πλέον ανέβηκε στην δεύτερη θέση, στο +4 από τους «Πολίτες», αλλά και στο -2 από την πρωτοπόρο Λέστερ.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό και παρότι η Σίτι ξεκίνησε πιο δυνατά, ο Γουόλκοτ στο 33' με σουτάρα, μετά από ασίστ του Οζίλ, έγραψε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ζιρού έκανε το 2-0 και... έβαλε φωτιά στο γήπεδο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μάντσεστερ προσπάθησε να βγει μπροστά, όμως άφησε κενά στα μετόπισθεν και οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ έχασαν τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν και ένα τρίτο γκολ. Τελικά, ο κορυφαίος της Σίτι, Γιάγια Τουρέ, στο 82' με μία γκολάρα μείωσε σε 2-1 και προκάλεσε άγχος στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως άντεξαν και πήραν μία τεράστια νίκη!!

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Τσέλσι - Σάντερλαντ 3-1 (5' Ιβάνοβιτς, 13' Πέδρο, 50' πέν. Οσκάρ / 53' Μπορίνι)

Έβερτον - Λέστερ 2-3 (32' Λουκακού, 89' Μιραλάς / 27' πέν. και 65' πέν. Μαχρέζ, 69' Οκαζάκι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νόριτς 1-2 (66' Μαρσιάλ / 38' Τζερόμ, 54' Τέτε)

Σαουθάμπτον - Τότεναμ 0-2 (40' Κέιν, 43' Άλι)

Στόουκ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (76' πέν. Μπόγιαν / 45' πέν. Γουίκαμ, 88' Λι Τσουνγκ-Γιονγκ)

Γουέστ Μπρομ - Μπόρνμουθ 1-2 (79' ΜακΌλεϊ / 52' Σμιθ, 87' πέν. Ντάνιελς)

Νιούκαστλ - Άστον Βίλα 1-1 (38' Κολοτσίνι / 61' Τζόρνταν Αγιού)