Ιδανικά για τους γηπεδούχους και εφιαλτικά για τη Σίτι ξεκίνησε το ματς, καθώς η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς χρειάστηκε μόλις 53 δευτερόλεπτα για να βρει δίχτυα, με τον Βαλέντσια να κάνει το 1-0 με ωραίο σουτ στη κίνηση, σημειώνοντας το δεύτερο γρηγορότερο γκολ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ. Οι «πολίτες» προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, με τον Αγουέρο να σημαδεύει το δοκάρι και πριν τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου να κερδίζει το πέναλτι από τον Τζένκινσον, με το οποίο έφερε το ματς στο 1-1. Ο αμυντικός της Γουέστ Χαμ αναγκάστηκε να αποχωρήσει νωρίς από το παιχνίδι και έδωσε τη θέση του στο νέο μεταγραφικό απόκτημα των λονδρέζων, τον Σαμ Μπάιραμ. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και τα «σφυριά» έφτασαν μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δύο φορές κοντά σε νέο προβάδισμα, αλλά ο Χαρτ αρνήθηκε το γκολ με εντυπωσιακή απόκρουση εξαιρετικό Παγιέ, όσο και στον Βαλέντσια.

Η Γουέστ Χαμ ήταν πάλι αυτή που απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η κεφαλιά του Αντόνιο στο 51’ δεν βρήκε στόχο. Η Σίτι άγγιξε στη συνέχεια την ανατροπή, αλλά η προσπάθεια του Ντελφ σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά αυτή που βρήκε το δεύτερο τέρμα ήταν Γουέστ Χαμ, η οποία πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 56’. Ο Βαλέντσια εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Οταμέντι και ανάγκασε τον Χαρτ να δει τη μπάλα να καταλήγει ξανά στην εστία του. Ο Πελεγκρίνι αποφάσισε στα μισά του β’ μέρους να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Στέρλινγκ, την ώρα που οι παίκτες του προπαθούσαν να δημιουργήσουν πίεση στα αντίπαλα καρέ. Στο τελευταίο τέταρτο η Σίτι τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο του Ιεανάτσο και τελικά δικαιώθηκε, όταν ο Αγουέρο στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε μεγάλη ευκαιρία για το χατ-τρικ και την ολική ανατροπή. Τεράστια ευκαιρία είχε και η Γουέστ Χαν να πάρει το ματς στο 94’, όταν ο Κουγιατέ σημάδεψε το δοκάρι!