Χορταστικό θέαμα, γκολάρες και πολλά λάθη προσέφεραν Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο μεγάλο ντέρμπι πρωταθλήματος που διεξήχθη Παρασκευή βράδυ και έληξε ισόπαλο με σκορ 3-3.

Οι «κόκκινοι» ήταν εκπληκτικοί στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν 2-0, ωστόσο οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να συνέλθουν, έκαναν την ανατροπή σε 3-2, όμως η Λίβερπουλ βρήκε ξανά απάντησε και ισοφάρισε στο τελικό 3-3!

Συγκεκριμένα, η Λίβερπουλ με γκολ των Κουτίνιο και Σαλάχ, στο 26’ και στο 52’ αντίστοιχα, προηγήθηκε 0-2, ωστόσο η Άρσεναλ κατάφερε με ένα τρομερό ξέσπασμα να το γυρίσει σε 3-2 μέσα σε έξι λεπτά.

Με γκολ των Σάντσες, Τσάκα και Οζίλ στο 53’ -56’ και 58’ αντίστοιχα οι «κανονιέρηδες» έφεραν το ντέρμπι τούμπα, όμως η Λίβερπουλ στο 70' με τον Φιρμίνιο έκανε το 3-3!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκόμες, Κλάβαν, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (13' Μίλνερ), Τσαν, Κουτίνιο (84' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Μανέ (80' Βαϊνάλντουμ), Σαλάχ, Φιρμίνο

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μονρεάλ (46' Μουστάφι), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τζάκα, Γουίλσιρ, Ιβόμπι (78' Γουέλμπεκ), Οζίλ, Αλέξις Σάντσες (Γουόλκοτ), Λακαζέτ

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-3 (53' Σάντσες, 56' Τσάκα, 58' Εζίλ / 26' Κοουτίνιο, 52' Σαλάχ, 71' Φιρμίνο)