Λίβερπουλ - Άρσεναλ: Αδιανόητη εξέλιξη έχει το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστική στην Premier League, με τις δύο ομάδες να σκοράροουν τρία γκολ στα πρώτα 16 λεπτά.

Η Άρσεναλ «πάγωσε» το Άνφιλντ, προηγούμενη με τον Μέιτλαντ-Νάιλς στο 11', όμως η Λίβερπουλ είχε άμεση απάντηση.

Στο 14' ο Φιρμίνο ισοφάρισε έπειτα από τραγικό λάθος του Λιχτστάινερ και στο 16' ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά με γκολ... ζωγραφιά, αφού έκανε φοβερό «σλάλομ» και πλάσαρε τον Λένο από το ύψος του πέναλτι.

Όχι μόνο αυτό, αλλά η Λίβερπουλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κυριάρχησε στο ματς, με τον Μανέ να κάνει το 3-1 στο 32' με κοντινό πλασέ, σε μια φάση που η άμυνα της Άρσεναλ ήταν για ακόμα μια φορά... απούσα. Ο... εφιάλτης για τους «κανονιέρηδες» συνεχίστηκε, με τον Παπασταθόπουλο να κάνει πέναλτι στον Σαλάχ και τον Αιγύπτιο να το εκτελεί εύστοχα για το 4-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου!