Οι «Πολίτες» είχαν εξαιρετική απόδοση και άνοιξαν το σκορ στο 28' με τον Μπαλοτέλι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ανάποδο ψαλίδι από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το 2-0 έγινε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47' με τον Τζόνσον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ.

Το 3-0 έγινε πέντε λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Κομπανί και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι «χωριάτες» μείωσαν σε 3-1 στο 65' με δυνατό σουτ του Γουόρνοκ από κοντά, ωστόσο ο Μίλνερ στο 71' με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (68' Τζέραρντ / 81' Χαβιέρ Ερνάντες)

Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 4-1 (28' Μπαλοτέλι, 47' Άνταμ Τζόνσον, 52' Κομπανί, 71' Μίλνερ / 65' Γουόρνοκ)

Νόριτς - Σουόνσι 3-1 (1' και 64' Πίλκινγκτον, 10' Μάρτιν / 12' Γκρέιαμ)

ΚΠΡ - Μπλάκμπερν 1-1 (16' Χέλγκουσον / 24' Σαμπά)

Στόουκ - Φούλαμ 2-0 (80' Γουόλτερς, 87' Ντέλαπ)

Γουΐγκαν - Μπόλτον 1-3 (40' Ντιαμέ / 4' Ρίο-Κόκερ, 45' Ν'Γκογκ, 91' Ιγκλς)

Τσέλσι - Έβερτον (19:30)