Premier League: Έτσι όπως πάει, η Τότεναμ μπορεί να μείνει εκτός Ευρώπης! Μία αγωνιστική πριν από το φινάλε οι «Σπερς» ηττήθηκαν εντός έδρας από την Άστον Βίλα με 1-2 και, πλέον, θα περιμένουν το βραδινό ματς της Γουέστ Χαμ στην έδρα της Γουέστ Μπρομ για να μάθουν εάν θα παραμείνουν στην 6η θέση ή, θα υποχωρήσουν στην 7η. Την τελευταία αγωνιστική οι Λονδρέζοι παίζουν στην έδρα της Λέστερ που «καίγεται» για τη νίκη και δεν αποκλείεται εφόσον δεν πάρουν το «διπλό» να μην βγουν στην Ευρώπη την επόμενη περίοδο!

Η Έβερτον με τη νίκη της επί της Γουλβς (1-0) διατήρησε τις ελπίδες της για έξοδο στο Europa League ή, στο νεοσύστατο UEFA Conference League της νέας σεζόν, αρκεί την τελευταία αγωνιστική να πάρει βαθμό ή, βαθμούς στο «Εμιρέιτς» και να έχουν κάποια στραβοπατήματα οι υπόλοιποι διεκδικητές (Τότεναμ, Άρσεναλ και Γουέστ Χαμ).

Λίγο αργότερα οι "Κανονιέρηδες" κατάφεραν και πήραν τεράστιας σημασίας νίκη με 1-3 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας. Το σκορ για τους παίκτες του Αρτέτα άνοιξε ο Πεπέ στο 35', με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 63' με τον Μπεντέκε. Την λύση για την Άρσεναλ έδωσε στο 90+1' ο Μαρτινέλι, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Πεπέ με το δεύτερο γκολ του έκανε το τελικό 1-3.

Το αποτελέσματα της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής, οι σκόρερ και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σαουθάμπτον-Λιντς          0-2