Τσέλσι - Λίβερπουλ: Το παιχνίδι στο Λονδίνο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 9' ο Μανέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσαλόμπα στην άμυνα και άνοιξε το σκορ για τους Κόκκινους.

Ο ξέφρενος ρυθμός των δύο ομάδων συνεχίστηκε, με την Λίβερπουλ να βγαίνει και πάλι κερδισμένη, κάνοντας το 0-2 με πανέμορφο πλασέ του Σαλάχ στο 26'.

Παρόλα αυτά, η Τσέλσι αντέδρασε και αφού μείωσε στο 42' με εκπληκτικό βολέ του Κόβασιτς, έφτασε στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με όμορφο πλασέ του Πούλισικ.

Το παιχνίδι ήταν πάνω-κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Λίβερπουλ να χάνει τις περισσότερες και μεγαλύτερες ευκαιρίες, με Σαλάχ και Μανέ, αλλά τον Μεντί να σώζει την Τσέλσι.

Με το τελικό 2-2 ευνοημένη βγήκε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει 53 βαθμούς, με την Τσέλσι να είναι στους 43 και την Λίβερπουλ στους 42, αλλά με ένα ματς λιγότερο.