Στο Old Trafford, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην επανέναρξη των αγωνιστικών δραστηριοτήτων, υποδέχθηκε την Μπέρνλι, στη φάση των «16» του League Cup Αγγλίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά με το άνετο 2-0.

Ο Κρίστιαν Έρικσεν άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» διπλασίασαν το προβάδισμά τους με τον Ράσφορντ στο 57', να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό διαγώνιο σουτ από τα δεξιά.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Νότιγχαμ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά επικρατώντας με 1-4 στην έδρα της Μπλάκμπερν, με την Φόρεστ να ανοίγει το σκορ με τον Τζόνσον από το σημείο του πέναλτι στο 13', με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά στο 43' με τον Γουάρτον.

Στην επανάληψη, η Νότιγχαμ κυριάρχησε πλήρως στο ματς, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με τον Λίνγκαρντ στο 54ο λεπτό να γράφει το 1-2, ενώ ο Αβονίγι διπλασίασε το προβάδισμα για την Φόρεστ, για να έρθει ο Τζόνσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό 1-4.