Το τελευταίο ματς της 6ης αγωνιστικής της Premier League ήταν «τελικός» για τις Μπόρνμουθ και Σαουθάμπτον. Τελικώς, οι γηπεδούχοι το «καθάρισαν» πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε κανείς με 3-1, πήραν - με την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα - βαθιά βαθμολογική ανάσα και ταυτόχρονα άφησαν τους «Αγίους» στον «πάτο» της βαθμολογίας με 1 μόλις βαθμό μετά από 6 ματς.

Η Σαουθάμπτον, μετά από τη βαριά ήττα που γνώρισε στο «Βιτάλιτι» παραμένει μία από τις πέντε ομάδες της κορυφαίας κατηγορίας που δεν έχει ακόμη νίκη (οι άλλες τέσσερις είναι οι Γουλβς, Κρίσταλ Πάλας, Λέστερ και Ίπσουϊτς).

Η «σεμνή τελετή» στην έδρα της Μπόρνμουθ είχε τελειώσει πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τρία γκολ μέσα σε 23 λεπτά με τους Εβανίλσον (17'), Ουατάρα (32') και Σεμένιο στο 39'.  Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ράσελ Μάρτιν ήταν να μειώσει στο 51' με τον Χάργουντ-Μπέλις.

Αναλυτικά τ' αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι    1-1