Χωρίς αντίπαλο για ακόμα μία φορά η Γιουβέντους η οποία στο ντέρμπι κορυφής ισοπέδωσε τη Ρόμα επικρατώντας 3-0 για να πάρει προβάδισμα τίτλου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 17', όταν ο Τέβες έβγαλε ωραία την ασίστ στον Βιδάλ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0, ενώ το 2-0 έγινε με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Μπονούτσι. Τα πράγματα όμως για τους Ρωμαίους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στην συνέχεια, καθώς στο 75’ αποβλήθηκε ο Ντε Ρόσι για σκληρό μαρκάρισμα στον Κιελίνι, ενώ ένα λεπτό μετά είδε κόκκινη κάρτα και ο Καστάν που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Βούτσινιτς, σημάδεψε σωστά και έγραψε το τελικό 3-0.

Ο Τοροσίδης πέρασε στον αγώνα στο 55’, αλλά ούτε αυτός μπορούσε να βοηθήσει τους Ρωμαίους.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Κυριακή (5/1)
Κιέβο-Κάλιαρι 0-0
Φιορεντίνα-Λιβόρνο 1-0 (66' Ροντρίγκες)
Γιουβέντους-Ρόμα 3-0 (17' Βιντάλ, 48' Μπονούτσι, 77' πεν. Βούτσινιτς)

20. Κατάνια 10

* Οι Γιουβέντους, Ρόμα, Φιορεντίνα, Κάλιαρι, Κιέβο και Λιβόρνο έχουν ένα ματς περισσότερο.