Τόσο οι «παρτενοπέι», όσο κι οι «βιόλα», ήθελαν τα «τρίποντα» ώστε να παραμείνουν κοντά στους «νερατζούρι», οι οποίοι το βράδυ αντιμετωπίζουν τη Λάτσιο στο «Σαν Σίρο».

Όσον αφορά το ματς των Ναπολιτάνων, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο Μπέργκαμο στο 52ο λεπτό, όταν ο Χάμσικ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, έπειτα από χέρι του Ντε Ρουν, για να έρθει το 1-0.

Η απάντηση της Αταλάντα όμως ήταν άμεση, με τον Γκόμες να βρίσκει δίχτυα στο 54ο λεπτό για το 1-1. Οι «παρτενοπέι» ωστόσο βρήκαν και πάλι δίχτυα, στο 62ο λεπτό, με τον πρώτο τους σκόρερ όπως και του πρωταθλήματος, Γκονζάλο Ιγκουαΐν, να «γράφει» το 2-1 με το 15ο γκολ του στη Serie A.

Παρόλα αυτά, η Νάπολι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζορζίνιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα (74'). Ακόμα κι έτσι όμως, το σύνολο του Σάρι κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι τέλους και μάλιστα να το διευρύνει, με τον «Πιπίτα» να σκοράρει και πάλι για το 3-1 ενώ ο Χάμσικ έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Φιορεντίνα-Κιέβο 2-0

Στη Φλωρεντία, οι «βιόλα» φρόντισαν να βάλουν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Κιέβο, επικρατώντας τελικώς με σκορ 2-0.

Μπερναρντέστσι (20') κι Ίλισιτς (32') χρίστηκαν σκόρερ για να έρθει ένα εύκολο «τρίποντο», καθώς η ομάδα από τη Βερόνα ήταν ανήμπορη να αντιδράσει τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι, η ομάδα του Σόουζα παρέμεινε σε απόσταση βολής από την πρώτη Ίντερ, μαζί με τη Νάπολι, έχοντας βέβαια ματς παραπάνω.

Ρόμα-Τζένοα 2-0

Με τον Ρούντι Γκαρσία να... παίζει το κεφάλι του μετά τα πρόσφατα αποτελέσματα, η Ρόμα πήρε νίκη-ανάσα στη Ρώμη απέναντι στην Τζένοα (2-0) κι επέστρεψε στα «τρίποντα» έπειτα τέσσερα σερί ματς μακριά από εκείνα.

Απ' όλα είχε ο μπαξές για τους «τζαλορόσι» τις τελευταίες μέρες. Απειλές των οπαδών με συνθήματα όπως «11 παίκτες, 11 φέρετρα», αφίσες στους τοίχους της πόλης κι επίθεση με αυγά. Όλα αυτά, για τα τραγικά αποτελέσματα της ομάδας, μεταξύ των οποίων κι η ήττα από τη Σπέτσια που την απέκλεισε από το κύπελλο Ιταλίας.

Το σύνολο του Ρούντι Γκαρσία χρειαζόταν όσο τίποτα τη νίκη και τελικώς κατάφερε να την πάρει. Ένα γκολ του Φλορέντσι στο 42' κι ένα του Σακίντ στο 89' ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρότι έπαιξαν για περίπου 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τζέκο στο 74', κράτησαν τη νίκη.

Έτσι, βρέθηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας και στο -4 από την κορυφή, έχοντας φυσικά ματς παραπάνω.

Βερόνα-Σασουόλο 1-1

Δίχως νίκη στο πρωτάθλημα παρέμεινε η Ελλάς Βερόνα, η οποία στην έδρα της ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Σασουόλο.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν σαν... τρελοί ένα «τρίποντο», καθώς βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και παλεύουν για τη σωτηρία τους. Ωστόσο, απέτυχαν για άλλη μία φορά να τα καταφέρουν.

Ο Φλοκάρι στο 35ο λεπτό έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τόνι και να φέρει το ματς στα ίσα, «κλείνοντας» το πρώτο ημίχρονο στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, με την Ελλάς να φτάνει κοντά στην ανατροπή στο 88', ωστόσο ο Κονσίλι πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση σε προσπάθεια του Μπιαντσέτι για να παραμείνει τελικώς το 1-1.