Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση για αστεία και φρόντισαν από νωρίς να δείξουν τις διαθέσεις τους, με τον Μοράτα να σκοράρει ξανά, μετά το ματς κυπέλλου με την Ίντερ, έπειτα από ασίστ του Λιχτστάινερ (6').

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με τον καλύτερο τρόπο για τους νταμπλούχους Ιταλίας, καθώς ο Ισπανός άσος χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ, μετά από πάσα του Κεντίρα, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Η κυριαρχία της Γιούβε στον αγωνιστικό χώρο ήταν κάτι παραπάνω από φανερή, γεγονός που απέφερε δύο ακόμη γκολ για εκείνη. Πρώτα ο Σάντρο «έγραψε» το 3-1 στο 61ο λεπτό κι έξι λεπτά μετά, ο Πογκμπά με ωραία ατομική προσπάθεια κι ανάλογο τελείωμα, διαμόρφωσε το 4-0.

Οι «μπιανκονέρι» λοιπόν έφτασαν τις 12 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, ισοφάρισαν το σχετικό ρεκόρ επί εποχής Κόντε (2013-14) και πλέον ελπίζουν σε στραβοπάτημα της Νάπολι στο ματς με την Έμπολι, ώστε να μείνουν -έπειτα από πολύ καιρό- μόνοι στην κορυφή.