Η Ίντερ... δούλεψε για τους «μπιανκονέρι» χθες (16/4), καθώς επικράτησε 2-0 των Ναπολιτάνων, στο «Σαν Σίρο», αφήνοντάς τους στο -6 από την πρώτη θέση, με ματς περισσότερο. Η «Γηραιά Κυρία» δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το... δώρο, επικράτησε 3-0 των Σικελών κι «αγκάλιασε» ένα ακόμη πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενοι που παλεύουν για τη σωτηρία τους ήταν πιο απειλητικοί από όσο θα περίμενε κανείς στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Ωστόσο, το -σχετικά- γρήγορο γκολ του Κεντίρα, έπειτα από ασίστ του Πογκμπά (10'), έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στην Παλέρμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο οι πρωταθλητές δεν είχαν διάθεση για... αστεία. Πογκμπά (71') και Κουαδράδο (74') «καθάρισαν» τη νίκη, για να έρθει το κερασάκι στην τούρτα από τον Παντόιν, που διαμόρφωσε το 4-0 στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έτσι, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος, η Γιουβέντους αύξησε τη διαφορά από τη Νάπολι στους 9 βαθμούς και πολύ δύσκολα θα χάσει τον πέμπτο συνεχόμενο τίτλο της. Από την άλλη, η Παλέρμο θα παλέψει για τη σωτηρία της στις εναπομείναντες αγωνιστικές, καθώς βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού και τρεις βαθμούς πίσω από την Κάρπι.

Φιορεντίνα-Σασουόλο 3-1

Στις νίκες επέστρεψε επιτέλους η Φιορεντίνα, η οποία επικράτησε 3-1 της Σασουόλο στη Φλωρεντία και βρέθηκε στο +10 από τη Μίλαν.

Οι «βιόλα» βρίσκονταν μακριά από τα «τρίποντα» για έξι σερί αναμετρήσεις (4 ισοπαλίες, 2 ήττες) κι ήθελαν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, έτσι ώστε να ξεφύγουν από τους «ροσονέρι» που κυνηγούν να μπουν «σφήνα» στις προνομιούχες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφεραν να φτάσουν σε μία -σχετικά- εύκολη επικράτηση.

Μόλις στο 10' η Φιορεντίνα πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν ο Ροντρίγκες με κεφαλιά βρήκε δίχτυα για το 1-0. Η Σασουόλο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 56', με τον Μπεράρντι όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμά τους ένα λεπτό μετά, με τον Ίλισιτς!

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 84ο λεπτό, όταν ο Κονσίλι έκανε ένα ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του, διαμορφώνοντας το 3-1.

Έτσι, η Φιορεντίνα αύξησε τη διαφορά από της Μίλαν στους 10 βαθμούς, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Ουντινέζε-Κιέβο 0-0

Ισόπαλες 0-0 ήρθαν Ουντινέζε και Κιέβο Βερόνα στο «Φρίουλι», σε ένα ματς με αρκετά νεύρα...

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη ώστε να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο παρότι ήταν καλύτεροι, δεν κατάφεραν να φτάσουν σε εκείνη.

Ζαπάτα και Βίντμερ έχασαν καλές ευκαιρίες στο 22' και το 35' αντίστοιχα, με τον Καρνέζη να δηλώνει «παρών» λίγο αργότερα, σε ωραία προσπάθεια του Ινγκλέσε, για να λήξει ισόπαλο το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο η Ουντινέζε πίεσε για το γκολ, ωστόσο λίγο η αστοχία και λίγο τα νεύρα, δεν βοήθησαν στο να το πετύχει... Ο Ζαπάτα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπιτσάρι (66') και στο 77' ο Φελίπε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στο 84' ήταν η σειρά της Κιέβο να απειλήσει, με τον Μετζορίνι όμως να μην μπορεί να νικήσει τον Καρνέζη ενώ ένα λεπτό μετά, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία.