Η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 της Λάτσιο με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει και τα δύο τέρματα της ομάδας του μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ένα πέναλτι και στο 54’ έκανε το 2-0 μετά από μια συνεργασία με τον Ντιμπάλα.

Η Λάτσιο μείωσε στο 83ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε με ένα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα.

Τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος, η Γηραιά Κυρία απέχει πλέον οκτώ βαθμούς από την δεύτερη Ίντερ, εννέα από την τρίτη Αταλάντα και έντεκα από την τέταρτη Λάτσιο, οι οποίες πάντως θα τις ακολουθήσουν στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Στσέσνι – Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο – Ράμσεϊ (57' Ματουιντί), Μπετανκούρ, Ραμπιό - Ντάγκλας Κόστα (57' ' Ντανίλο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιμπάλα (89' Ρουγκάνι).

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντσάγκι): Στρακόσια – Μπάστος, Λουίζ Φελίπε (89' Φάλμπο), Ατσέρμπι – Λατσάρι (89' Μόρο), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Κατάλντι (75' Α. Άντερσον), Παρόλο, Φ. Άντερσον (66' Βάβρο) - Καϊσέδο (66' Αντεκάνιε), Ιμόμπιλε.