Serie A: Η Ίντερ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μπολόνια και έφυγε στο +8 από τη Μίλαν, που έμεινε στο 1-1 με τη Σαμπντόρια.

Η τρίτη Αταλάντα νίκησε 3-2 την Ουντινέζε και απέχει 10 βαθμούς από την Ίντερ, τη στιγμή που η Γιοβέντους έμεινε στο 2-2 με την Τορίνο, απομακρύνθηκε 12 πόντους από την κορυφή και έχει πρόβλημα ακόμα και στη διεκδίκηση μιας θέσης στην 4άδα, καθώς ισοβαθμεί με τη Νάπολι (νίκησε 4-3 την Κροτόνε)!

Οι «νερατζούρι» με το γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στο πρώτο μέρος του τελευταίου αγώνα της 29ης ημέρας του καμπιονάτο με την Μπολόνια, απέδρασαν με «διπλό» από το «Ρενάτο Νταλ΄Άρα» (1-0) και σε συνδυασμό με τη σημερινή «γκέλα» της Μίλαν (1-1 με τη Σαμπντόρια) ξέφυγαν με 8 βαθμούς από τη «συμπολίτισσα», ενώ έχουν κι ένα ματς λιγότερο. Ήταν η 9η σερί νίκη για το συγκρότημα του Αντόνιο Κόντε στο πρωτάθλημα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο γλίτωσε τη Γιουβέντους από την ήττα στο «Derby della Mole» από την Τορίνο, όπως ονομάζεται η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων της πόλης του ιταλικού βορρά, για την 29η αγωνιστική της Serie A. Η Τορίνο προηγήθηκε με 2-1, με δύο γκολ του Αντόνιο Σανάμπρια (27', 46'), αλλά ο Πορτογάλος σούπερ σταρ ισοφάρισε στο 80ο λεπτό και με το βαθμό αυτό η «Βέκια Σινιόρα» έπιασε τη Νάπολι στην 4η θέση.

Η Σαμπντόρια λίγο έλειψε να ανατρέψει όλα τα προγνωστικά, καθώς νικούσε με 1-0 μέσα στο «Σαν Σίρο» τη Μίλαν έως το 87ο λεπτό. Τότε ο Πέτερ Χάουγκε ισοφάρισε το γκολ του Φάμπιο Κουαλιαρέλα από το 57', για την 29η αγωνιστική της Serie A, και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, γλιτώνοντας τους «ροσονέρι» από μια ήττα-έκπληξη. Και με την ισοπαλία αυτή, όμως, ψαλιδίστηκαν ακόμη περισσότερο οι ελπίδες της ομάδας του Στέφανο Πιόλι για διεκδίκηση του φετινού τίτλου.