Facebook Pixel Serie A: Επιτέλους... νίκη για τη Νάπολι - "Καθάρισε" την Κάλιαρι με μαγεία Όσιμεν και λυτρωτή Κβαρατσχέλια (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-12-16 22:15:00

Έστω και με το ζόρι, οι Ναπολιτάνοι επέστρεψαν στις νίκες (2-1 την Κάλιαρι) και πάτησαν στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας.

Μετά από δύο σερί ήττες στα ντέρμπι με την Ίντερ και τη Γιουβέντους, η περσινή πρωταθλήτρια Νάπολι -έχοντας εξασφαλίσει την Τετάρτη (13/12) την πρόκρισή της στους «16» του Champions League- «απάντησε» με νίκη και στην 16η αγωνιστική της Serie A, καθώς επικράτησε της Κάλιαρι με 2-1 στο «Diego Maradona».

Μετά από ένα «φτωχό» σε θέαμα και φάσεις πρώτο ημίχρονο, η... μάχη «άναψε» στο δεύτερο 45λεπτο, όπου όλα έγιναν μέσα σε 7 λεπτά. Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Οσιμέν στο 69', ο Παβολέτι απάντησε με ωραίο γκολ στο 72' κι ο Κβαρατσχέλια στο 75', χάρισε το «τρίποντο» στους «παρτενοπέι» που τους έφερε πλέον στην πρώτη τετράδα κι εντός των «εισιτηρίων» του επόμενου Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A:

Τζένοα-Γιουβέντους      1-1