Facebook Pixel ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Έβγαλα χαρακτήρα η ΑΕΚ και πήρε ανάσα - Ζωντανή για τίτλο - Ψάχνει μια νίκη ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-05-16 21:43:00

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακός με σκορ 26-23 και μείωσε στη σειρά των τελικών σε 2-1. Επόμενος τελικός τη Δευτέρα 23 Μαΐου.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Η ΑΕΚ, χωρίς να έχει άλλη επιλογή, ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση στο κλειστό γυμναστήριο της Χαλκίδας. Πήρε κεφάλι δύο τερμάτων (2-0) με τον Μυλωνά, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να παραμείνει κοντά στο σκορ, ισοφαρίζοντας στο 13ο λεπτό σε 6-6.

Βέβαια, η Ένωση στη συνέχει έτρεξε ένα επιθετικό σερί, αποκτώντας προβάδισμα τριών τερμάτων (9-6), φτάνοντας τη διαφορά στο μέγιστο της (+4) προηγούμενη 12-8. Και πάλι, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρουν απαντήσεις, μειώνοντας στο γκολ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (12-11). Ένα buzzer-beater της ΑΕΚ, έφερε την διαφορά στο +2, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου σε 13-11.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με σπασμένα τα φρένα. Το +2 (13-11) στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου μέρους έγινε +6 (20-14). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από την Ένωση, έως και έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (25-19).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με σερί 0-4, μείωσε στα δύο τέρματα. Ωστόσο ένα τέρμα του Τζιρά ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης, τελείωσε την υπόθεση νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 26-23.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-8, 13-11 (Ημιχ), 16-11, 20-15, 22-18, 25-20, 25-21, 26-23

ΠΗΓΗ: sdna.gr