Facebook Pixel Μαρία Σάκκαρη: Επιβλητική στην πρεμιέρα η Σάκκαρη - Πέρασε για πλάκα στον δεύτερο γύρο του Wimbledon!
Άλλα Σπορ
| 2022-06-28 15:11:00

Η Ελληνίδα τενίστρια δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Ζόι Χάιβς επικρατώντας με 2-0 σετ (6-1, 6-4).

Μαρία Σάκκαρη: Το Νο5 του κόσμου κράτησε την ψυχραιμία της και έφτασε στην πολυπόθητη νίκη, παρά το γεγονός ότι μετά τον περίπατο στο πρώτο σετ (6-1), η 26χρονη αντίπαλός της από την Αυστραλία, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της με σκοπό να την πιέσει.

Μπορεί να μείωσε σε 5-4 με μπρέικ, όμως η Μαρία απάντησε με τον ίδιο τρόπο (6-4), «καθαρίζοντας» το ματς σε 1 ώρα και 18 λεπτά.

Πλέον, η Μαρία Σάκκαρη περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στην επόμενη φάση, που θα προκύψει από το ζευγάρι Βικτόρια Τόμοβα - Ντάρια Σάβιλ.

Στον δεύτερο γύρο πέρασε και η φορμαρισμένη Γέλενα Οσταπένκο, που άφησε εκτός με 6-4, 6-4 την Οσέαν Ντοντέν και έκλεισε ραντεβού με τη Γιανίνα Βικμάγερ. Η πολύπειρη Βελγίδα απέκλεισε με 6-4, 6-2 τη Λιν Ζου.