Facebook Pixel Aφού είναι Μακάμπι!
| 2012-12-06 23:51:00

Aφού είναι Μακάμπι!

Τι και αν ήταν πίσω στο σκορ για 30 λεπτά; Η Μακάμπι με ολοκληρωτική υπεροχή στο τελευταίο δεκάλεπτο επί της Πρόκομ, πήρε τη νίκη με 89-73 στην Πολωνία και έμεινε στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας. Το επιμέρους σκορ ήταν 29-8 (!) στην τέταρτη περίοδο, με τον Χίκμαν να τελειώνει το ματς με 20 πόντους. Στην τελευταία θέση η Πρόκομ.

Ο Ράιαν Ρίτσαρντς μπήκε κεφάτος στο παρκέ και ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος του Ντέιβιντ Μπλατ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Πρόκομ ανέτρεψε το αρχικό προβάδισμα των Ισραηλινών και προηγήθηκε 19-15 στο 10’.

Οι Πολωνοί είχαν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν ακόμα και στο +10 (38-28 στο 17’). Ο Μαχάλμπασιτς ήταν ο κορυφαίος σε αυτό το διάστημα για τους γηπεδούχους. Η Μακάμπι έμενε μέσα στο ματς παίρνοντας πόντους από πολλούς παίκτες της και «έκλεισε» το ημίχρονο στο -7 (42-35).

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους δύο, αλλά η Πρόκομ κρατούσε πάντα το προβάδισμα. Ο Χίκμαν έκανε… τα πάντα, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από τους Πόνιτκα και Κοστσάρεκ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 65-60.

Η Μακάμπι αποφάσισε να πάρει το ματς στην τελευταία περίοδο. Τόσο απλά! «Τρέχοντας» σερί 19-2 στα πρώτα 5:40’’ και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, έδωσε τέλος στο ματς παίρνοντας την νίκη με 89-73. Οι Ισραηλινοί ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χίκμαν να ξεχωρίζει με 20. Πλέον με νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Άλμπα στην «Νόκια Αρίνα», κλειδώνει την πρώτη θέση του δευτέρου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-35, 65-60, 73-89

Πηγή: Sportfm