Facebook Pixel Τώρα φέρτε του και τη Μέρκελ!
| 2015-02-06 23:53:00

Τώρα φέρτε του και τη Μέρκελ!

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο Top-16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, που με αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο νίκησε την Άλμπα στο Βερολίνο με 65-59 και έγινε φαβορί για την πρόκριση.

Ποιος Γιάνης Βαρουφάκης; Ο Παναθηναϊκός του Ιβάνοβιτς με φοβερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε την Άλμπα μέσα στο... σπίτι της Μέρκελ και πήρε πλέον τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάνκοβιτς με 10 πόντους, ακολούθησαν ο Διαμαντίδης με 8 και ο Μαυροκεφαλίδης με 7.

Ένα ριμπάουντ ρε παιδιά...

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό, όχι τόσο για την μετριότατη εμφάνιση του Παναθηναϊκό, αλλά κυρίως για το κακό μπάσκετ που βλέπαμε και από τους δύο στο παρκέ. Να φανταστείτε το σκορ στο 7ο λεπτό ήταν 3-7 υπέρ του Τριφυλλιού, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σλότερ στην λήξη και το σκορ στο 13-13.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην παίζει καλά και να μην βρίσκει εύκολους πόντους, με αποτέλεσμα η Άλμπα να πάρει προβάδισμα, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Οι Γερμανοί έκαναν συνεχώς διπλές επιθέσεις, προηγήθηκαν αρχικά 19-15 και 23-20 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 29-22. Πρώτος σκόρερ για τους Πράσινους ήταν ο Νέλσον με πέντε πόντους, ενώ ακολουθούσε ο Μπατίστα με τέσσερις...

Επέστρεψε!

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε σημαντικά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όπου ο Παναθηναϊκός με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, έδωσε το δικαίωμα στην Άλμπα να προηγηθεί 34-27 και 38-31. Μετά το 35' όμως το ματς άλλαξε, αφού το Τριφύλλι... ξύπνησε και σοβαρεύτηκε σε όλους τους τομείς. Βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες (Γκιστ, Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδη, Μπατίστα και Μαυροκεφαλίδη), ενώ αποφάσισε επιτέλους να... δώσει ξύλο στην άμυνα και να σταματήσει τους Γερμανούς. Αρχικά μείωσε σε 42-37, ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 45-45, αφού είχε προηγηθεί τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη.

Από την αυτοκτονία... στην ευτυχία

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε... φορτσάτος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τους Γκιστ – Γιάνκοβιτς να κάνουν το 45-51 και τον Φώτση με δύο τρίποντα να εκτοξεύει την διαφορά στο +11 και στο 57-61. Οι Πράσινοι όμως από το πολύ... γκάζι, κάπου έχασαν τον δρόμο και έδωσαν ξανά δικαιώματα στους Γερμανούς, οι οποίοι μείωσαν στο 57-61 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Κάπου εκεί όμως μίλησε ο... νόμος του καλύτερου και του ψυχραιμότερου και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 65-59.

Δεκάλεπτα: 13-13, 29-22, 45-45, 59-65

Άλμπα Βερολίνου (Σάσα Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 2, Κινγκ 3 (1), Τάμπου 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 11 (2), Ρένφρο 10, Χάμοντς 3 (1), Μακ Λιν 11, Ραντόσεβιτς 9

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Φώτσης 9 (2), Νέλσον 6, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 5, Μπατίστα 6, Μπλουμς 2