Facebook Pixel Υπέταξε τον Άρη ο Κολοσσός!
| 2016-01-09 19:55:00

Υπέταξε τον Άρη ο Κολοσσός!

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός Ρόδου έκανε την έκπληξη, επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 76-70, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, αποφασισμένος να φύγει με το διπλό στο σμαραγδένιο νήσι. Προηγήθηκε με 7-1 στο 2′ και με 18-12 στο 7′, δείχνοντας ικανός να προσθέσει ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα στη συλλογή του. Ωστόσο, ο Κολοσσός είχε διαφορετική άποψη και με σερί 7-0, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 20-18.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ροδίτες κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 10 πόντους (30-20) στο 15′, αλλά ο Άρης μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά πριν το τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας στο καλάθι (32-30). Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου και στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, με τους Ροδίτες να κυριαρχούν από το 5ο μέχρι το 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μέσα από την σκληροτράχηλη άμυνά του, ο Κολοσσός έβαλε γερές βάσεις νίκης στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα. Με το σκορ στο 34-33, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0, ξεφεύγοντας με 43-33 στο 25′, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπροστά στο σκορ με 53-42.

Η εικόνα του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε άρδην. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων πήραν τον πρώτο λόγο, με τον Άρη να μειώνει στους 7 πόντους (64-57) στο 35′ και να μπαίνει εκ νέου στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στο 37′, όταν και έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (67-62).

Ωστόσο, ο Κολοσσός αντέδρασε ψύχραιμα, κατάφερε να κρατήσει τον Άρη σε απόσταση ασφαλείας, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα.

Πηγή: ebasket.gr