Facebook Pixel Sportdog.gr | Επική ανατροπή για Βαλένθια και νίκη δια χειρός Γκριν!
| 2018-01-04 23:28:00

Επική ανατροπή για Βαλένθια και νίκη δια χειρός Γκριν!

Ο Αμερικανός έβαλε τις νικητήριες βολές, με την Βαλένθια να γυρίζει από το -17 και να επικρατεί της Μάλαγα 85-83!

Η νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό φαίνεται πως έδωσε ώθηση στην Βαλένθια που πήρε τον ισπανικό εμφύλιο με 85-83 απέναντι στην Μάλαγα, εκτός έδρας, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και να “χτίσει” επάνω σε αυτό και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-19.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και να “χτίσει” επάνω σε αυτό και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-19. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε και οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με μπροστάρη τον Νέντοβιτς πήγαν στα αποδυτήρια με το +9 (48-39).

Στην επανάληψη οι δύο “μονομάχοι” βρέθηκαν εκ νέου κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, όμως τελικά οι “πράσινοι” κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στο 69-65. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού τα πράγματα άλλαξαν και οι “πορτοκαλί” πήραν τα ηνία και με τους Πλάις και Βαν Ρόσομ κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή του σκορ. Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Γκριν ευστόχησε σε δύο βολές, με 5″ να απομένουν, όμως ο Όγκουστιν αστόχησε και η νίκη πήγε στις νυχτερίδες.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μαρτίνεθ και Αμπάλντε με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 23 πόντους.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα):  ΜακΚάλουμ 10 (1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Σολουάντε, Ντίαθ 5 (1), Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Νέντοβιτς 23 (2 τρίποντα), Σερμαντίνι 9, Βατσζίνκσκι (6 (2), Μπρουκς 9, Ογκουστίν 8, Σουάρεθ 8 (2).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιδορέτα): Τόμας 2 , Πουέρτο, Αμπάλντε 16 (2_, Βαν Ρόσομ 15 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρούντεζ, Ντούμπλιεβιτς 8 (4/4 δίποντα), Μαρτίνεθ 17 (3/4 τρίποντα), Πλάις 12 (8 ριμπάουντ), Γκριν 6, Ντόρνεκαμπ 9 (1).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 48-39, 69-65, 83-85.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr