Facebook Pixel Μπασκόνια - Χίμκι 104-86
| 2019-03-08 23:30:00

"Πυραυλοκίνητη" η Μπασκόνια - Διέλυσε τη Χίμκι και έπιασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία

Η Μπασκόνια ήταν καταιγιστική στο τρίτο δεκάλεπτο, σκόραρε με κάθε τρόπο κόντρα στην Χίμκι και πανηγύρισε μία ακόμα σημαντική νίκη (104-86), στην προσπάθειά της για είσοδο στα πλέι οφ της Euroleague.

Στην «Fernando Buesa Arena» η Μπασκόνια παίρνει ακόμα περισσότερη ενέργεια. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς υποδέχτηκε την Χίμκι και παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, έφερε τα πράγματα στα μέτρα της στο δεύτερο.

Με ένα επιβλητικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχε 38 πόντους, η Μπασκόνια «καθάρισε» το παιχνίδι και πήρε μία ακόμα νίκη. Με το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας, καθώβς βρίσκεται στο 13-12, την στιγμή που η ρωσική ομάδα παρέμεινε χαμηλά, έχοντας ρεκόρ 9-16.

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν ορεξάτος στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να δώσει τον ρυθμό στην ομάδα του, με την Χίμκι να παίρνει τα ηνία (12-17, 6'). Η απάντηση της Μπασκόνια ήρθε με επί μέρους 10-0 και μπροστάρη τον Χίλιαρντ για το 22-17 της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Χίμκι έβρισκε λύσεις από Μόνια και Σβεντ, παίρνοντας προβάδισμα (29-32, 14'). Οι Βάσκοι αντέδρασαν με τον Βόιτμαν να φωνάζει παρών (37-35, 18'). Ο Τόνι Κρόκερ είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος, δίνοντας προβάδισμα στην Χίμκι (40-41).

Η Μπασκόνια μπήκε με το πόδι στο γκάζι, στο δεύτερο ημίχρονο και από νωρίς έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με Τζάνινγκ και Ντιόπ (61-51, 26'). Ο Σέιβον Σιλντς φώναξε παρών και με τα τρίποντα των Βιλντόζα και Χίλιαρντ η διαφορά «εκτοξεύτηκε» πάνω από τους 20 πόντους (78-55, 29'), με τον Τόμας να μειώνει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 78-57.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Περάσοβιτς διατήρησαν τον έλεγχο, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, που μείωσαν μέχρι τους 13 πόντους (85-72, 35'). Η Μπασκόνια κράτησε τα ηνία και έφτασε στη νίκη, συνεχίζοντας την προσπάθειά της για παρουσία στα πλέι οφ της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-41, 78-57, 104-86